Google Search Console (GSC) je jedným z najdôležitejších nástrojov pre každého, kto chce optimalizovať web pre vyhľadávače a monitorovať jeho výkon v organickom vyhľadávaní. Ak si práve zakladáte nový web alebo ste sa rozhodli viac ponoriť do sveta SEO, Google Search Console je správne miesto, kde začať. V nasledujúcich riadkoch vás prevediem správnym nastavením GSC.
Čo sa v článku dozviete?
- Prečo používať Google Search Console?
- Ako postupovať pri nastavení Google Search Console?
- Čo robiť po overení?
Prečo používať Google Search Console?
Google Search Console nie je len ďalší z radu SEO nástrojov, ale základný spôsob na pochopenie, ako váš web vidí Google. Tu je len niekoľko z funkcií, prečo by ste mali GSC používať:
- kontrola indexácie – zistite, ktoré stránky sú indexované a pripravené k zobrazovaniu vo vyhľadávaní a ktoré nie
- identifikácia problémov – upozorní vás na chyby, ktoré bránia správnemu indexovaniu
- analýza výkonu – uvidíte, ktoré kľúčové slová prinášajú návštevnosť, na akých pozíciách sa zobrazujú, či akú percentuálnu mieru preklikov (CTR) dosahujete
- správa sitemap – môžete odoslať sitemap.xml a uľahčiť správnu indexáciu webu
- prelinkovanie – môžete sledovať stav prichádzajúcich externých odkazov ale aj interného prelinkovania webu
Ako postupovať pri nastavení Google Search Console?
Nastavenie Google Search Console je veľmi jednoduché a zvládnete ho, ak dodržíte nasledujúci postup.
Vytvorte si Google účet (ak ho ešte nemáte)
Na používanie Google Search Console potrebujete Google účet. Môžete používať rovnaký účet, na ktorom používate Gmail alebo ďalšie služby od Googlu. Z času na čas vám budú chodiť informácie o výkone či problémoch webu. Ak nechcete tieto informácie miešať so súkromnými e-mailami, vytvorte si nový účet.
Prihláste sa do Google Search Console
Ak máte pripravený Google účet, prejdite na stránky Google Search Console, kde sa s jeho pomocou prihlásite. Po prihlásení sa ocitnete na úvodnej stránke, kde pridáte svoj web ako tzv. property. Sem môžete zadať svoju doménu (napr. vasadomena.sk) alebo subdoménu (napr. blog.vasadomena.sk). Vo väčšine prípadov budete potrebovať iba hlavnú doménu.
Vyberte si doménu alebo prefix
Vyberte si jednu z možností podľa vašich potrieb.
Domain (doména)
Táto možnosť sleduje celú vašu doménu vrátane subdomén (napr. vasadomena.sk aj blog.vasadomena.sk) a HTTP aj HTTPS protokoly. Je to najkomplexnejší spôsob, ako sledovať informácie o vašej stránke.
- výhody: kompletné informácie o celej doméne
- nevýhody: možnosť overenia iba cez DNS záznam
URL Prefix
Pomocou URL prefixu sledujete iba konkrétnu doménu (napr. vasadomena.sk) a ďalšie subdomény a protokoly musíte pridávať samostatne.
- výhody: jednoduchšie overenie pomocou viacerých metód
- nevýhody: menej komplexné a viac rozdrobené dáta
💡 TIP: Ak máte prístup k DNS nastaveniam domény, vždy odporúčam voliť možnosť Domain. O dostupnosti DNS záznamov sa prípadne poraďte so správcom domény.

Overte vlastníctvo webu
Google potrebuje overiť, že ste naozaj vlastníkom webu. Ak overujete doménu, máte jedinú možnosť pomocou DNS záznamu, ak overujete URL prefix, je možné použiť viacero spôsobov.
DNS záznam
Prihláste sa do správy svojej domény u svojho poskytovateľa domény, prípadne serveru (napr. Hostcreators). Pridajte DNS TXT záznam poskytnutý Googlom (viď. obrázok). Po uložení sa vráťte do Google Search Console, kliknite na overiť. Ak overenie nefunguje okamžite, skúste to neskôr, u niektorých poskytovateľov môže trvať aktualizácia DNS dlhšie.

HTML súbor
Stiahnite si HTML súbor od Googlu a nahrajte ho do koreňového adresára vášho webu, napr cez FTP alebo pomocou správcu súborov. Skontrolujte dostupnosť súboru cez URL adresu a v GSC kliknite na Overiť. Toto overenie by malo fungovať okamžite.
HTML meta tag
Skopírujte meta tag poskytnutý Googlom a vložte ho do časti <head> na hlavnej stránke webu. Zmeny uložte a v Google Search Console kliknite na Overiť.
Google Analytics alebo Google Tag Manager
Ak používate Google Analytics alebo Google Tag Manager, prihláste sa s rovnakým účtom, s ktorým chcete používať Google Search Console. Túto možnosť vyberte v Google Search Console a overenie by malo prebehnúť automaticky.
Čo robiť po overení?
Po overení máte Google Search Console plne k dispozícii. Ako prvé odporúčam nahratie súboru sitemap.xml (ak ho máte), aby získal Google informácie o stránkach vášho webu. Tiež budete mať k dispozícii sekciu Výkon, v ktorej môžete analyzovať kľúčové slová, CTR či pozície stránok vo vyhľadávaní. V tejto časti by ste mali vidieť prvé dáta už po niekoľkých hodinách vďaka zobrazeniu výkonu za posledných 24 hodín. Na dáta v ďalších častiach GSC si však budete musieť ešte niekoľko dní počkať, kým ich z webu získa.
Čo robiť, ak narazíte na problém?
Nastavenie Google Search Console je jednoduchá záležitosť, ale ak by ste narazili na problém, neváhajte ma kontaktovať. Ako skúsený SEO konzultant vám pomôžem s nastavením GSC, ale aj ďalšími aspektmi optimalizácie pre vyhľadávače, aby váš web dosahoval lepší výkon vo výsledkoch vyhľadávania. Dostaňte váš web tam, kde ho vaši zákazníci jednoducho nájdu!