Preskočiť na obsah
Domovská stránka » SEO wiki » Sitemap

Sitemap

Predstavte si, že ste majiteľom obchodu na rušnej ulici, ale nikto k vám nechodí, pretože nemáte žiadnu reklamu ani jasné označenie, podľa ktorého by vás zákazníci našli. Podobne sa môže cítiť nový alebo veľký web, pokiaľ nemá nastavenú sitemapu. Tá je akousi mapou pre vyhľadávače, ktorá jasne definuje štruktúru webu a pomáha vyhľadávačom, aby webovú stránku pochopili.

Čo je sitemap a prečo je dôležitá?

Sitemap je súbor obsahujúci zoznam všetkých URL adries, o ktorých chcete dať vyhľadávačom vedieť. Najčastejšie je vytvorená vo formáte XML a na väčšine webov ju možno nájsť ako vasadomena.sk/sitemap.xml. Sitemap teda slúži na komunikáciu medzi vašim webom a vyhľadávacími robotmi, ktorí prechádzajú váš web a rozhodujú o jeho indexácii.

Prečo je sitemap dôležitá pre SEO?

Súbor sitemap.xml pomáha vyhľadávačom pochopiť štruktúru webu, objaviť nový obsah a získať mnohé ďalšie informácie. Prečo je teda sitemap dôležitá z hľadiska SEO?

💡 Efektívna indexácia obsahu – sitemap pomáha vyhľadávačom objaviť nové stránky na vašom webe, vrátane tých, ktoré by mohli byť z rôznych dôvodov vynechané (napr. absencia prichádzajúcich odkazov).

💡 Lepšia viditeľnosť – to platí najmä pre väčšie weby, typicky e-shopy s tisíckami produktov či rozsiahle obsahové weby. Vďaka sitemap sa vyhľadávače dozvedia o všetkých dôležitých stránkach a môžu pristúpiť k ich indexácii.

💡 Podpora nového obsahu – pri pravidelnom pridávaní nového obsahu sa o ňom vyhľadávače dozvedia rýchlejšie a skôr sa dostane k čitateľom.

💡 Jednoduché pochopenie – sitemap poskytuje vyhľadávačom jasné informácie o štruktúre webu, vďaka čomu lepšie pochopia jeho obsah.

Aké informácie obsahuje sitemap?

Správne vytvorená XML sitemap obsahuje niekoľko dôležitých informácií o vašich webových stránkach.

URL adresa stránok

Všetky dôležité stránky, ktoré chcete vo vyhľadávaní zobraziť by mali byť zahrnuté v sitemap. Sem patria napr. hlavná stránka, kategórie, produkty či blogové príspevky.

Dátum poslednej aktualizácie (lastmod)

Parameter lastmod informuje vyhľadávače o dátume, kedy bola daná stránka naposledy aktualizovaná. Je to užitočné pre stránky s dynamickým obsahom, ktorý sa často mení. U stránok, ktoré sa tak často nemenia, môže byť užitočný z hľadiska úspory crawl budgetu.

Frekvencia zmien (changefreq)

Parameter changefreq hovorí o tom, ako často sa očakáva aktualizácia obsahu na danej stránke. Môže obsahovať hodnoty “never” (nikdy), “yearly” (ročne), “monthly” (mesačne), “weekly” (týždenne), “daily” (denne), “hourly” (hodinovo) alebo “always” (vždy). Parameter nie je pre vyhľadávače záväzný, ale môže poskytovať cenné informácie.

Priorita stránky (priority)

Pomocou parametra priority možno určiť dôležitosť jednotlivých stránok pre web na škále 0.0 – 1.0. Stránky s vyššou prioritou môžu byť prechádzané alebo indexované častejšie a môžu sa vo vyhľadávaní zobraziť vyššie pri rovnakom dopyte, ale nie je to pravidlo. Najvyššiu prioritu by mali mať dôležité stránky ako homepage, produktové stránky, stránky kategórií atď. Strednú prioritu zvyknú mať stránky blogových príspevkov, menej dôležitých produktov a kategórií. Najnižšiu prioritu by mali mať staršie stránky alebo stránky, ktoré je vhodné na webe nechať, ale z rôznych dôvodov nemusia byť viac relevantné.

Čo by sitemap nemala obsahovať?

Sitemap je veľmi užitočná pre váš web, a preto existujú aj typy stránok, ktoré by sa v nej nemali nachádzať. Ich prítomnosť môže byť pre vyhľadávače zmätočná či dokonca nežiaduca. O aké stránky sa jedná?

  • stránky s nízkou hodnotou – prázdne stránky, stránky vo výstavbe alebo stránky s menej dôležitým obsahom pre vyhľadávače
  • duplicitný obsah – tomu je ideálne vyhnúť sa úplne, ale ak už ho z akéhokoľvek dôvodu (napr. varianty produktov) na webe potrebujete, je vhodné, aby sitemap obsahovala iba jednu kanonickú URL
  • noindex stránky – stránky, ktoré nechcete indexovať a sú označené tagom noindex by v sitemape nemali byť zahrnuté
  • administratívne stránky – prihlasovacia stránka, stránka s mojimi objednávkami, výsledky interného vyhľadávania a mnohé ďalšie sú väčšinou z hľadiska SEO zbytočné a nie je potrebné ich servírovať vyhľadávačom (v ideálnom prípade by mali byť označené ako “noindex”)
  • stránky blokované v robots.txt – ak ste určité stránky zablokovali v súbore robots.txt, ich URL by sa v sitemap nemali nachádzať

Potrebuje každá webová stránka sitemap?

Potreba sitemap závisí od veľkosti a štruktúry webovej stránky, a preto nie je potrebná pre všetky weby.

Weby, pre ktoré je vhodné používať sitemap.xml

  • nové weby bez externých spätných odkazov, pretože crawler môže mať problém s objavením webovej stránky
  • e-shopy so stovkami až tisíckami produktov
  • spravodajské a informačné weby s veľkým množstvom článkov a obsahu
  • blogy alebo spravodajské weby s častými aktualizáciami, aby boli vyhľadávače pravidelne informované o novom obsahu

Weby, ktoré nepotrebujú sitemap.xml

  • malé statické weby s niekoľkými stránkami
  • weby s jednoduchou štruktúrou a dobrým interným prelinkovaním

Prečo spolupracovať so mnou?

Vytvorenie správnej XML sitemap nie je len vecou technického riešenia, ale je k nemu potrebné pristúpiť strategicky v rámci optimalizácie pre vyhľadávače. Správne nastavenie pomôže zlepšiť indexáciu vašich stránok a viditeľnosť vo vyhľadávačoch. Ako freelance SEO konzultant ponúkam návrh riešenia sitemapy podľa potrieb vášho webu, aby ste z nej vyťažili maximum pre úspech vašej webovej stránky. Kontaktujte ma ešte dnes, aby sme posunuli váš web na vyššiu úroveň!